ROLL OF HONOUR 2003

SWIMMING LEAGUES

Programme A Major Final

 

Girls (H. Stock Memorial Trophy)

Aquabears

Runners up

Swinton

Boys (A. Jackson Cup)

Swinton

Runners up

Aquabears

Programme A Minor Final

 

A. Fennell Trophy

Horwich L C

Runners up

Radcliffe

Programme B Major Final

 

Ladies (E.P. Gaul Cup)

Horwich L C

Runners up

Bolton

Gents (W. Beattie Cup)

Horwich L C

Runners up

Bolton

Programme B Minor Final

 

Challenge Trophy

No Comp

Runners up

No Comp

Aggregate Club

 

President's Trophy

Bolton

Runners up

 None

Team Swimming Comp. Major Final

 

R. Ellis Trophy

Horwich L C

Runners up

Swinton

Team Swimming Comp. Minor Final

 

Mrs. P. Guest Trophy

Radcliffe

Runners up

Altrincham

Team Comp. Consolation Final

 

Simpson-Darlington Trophy

Stalybridge

Runners up

Hindley

Team Competition

 

Division 1 - Ellis Trophy

Horwich L C

Runners up

Swinton

Team Competition

 

Division 2 - P.R.O. Trophy

Radcliffe

Runners up

Altrincham

Team Competition

 

Division 3 - J. Beer Trophy

Not Awarded

Runners up

Not Awarded

Programme'A'

 

Division 1 - G. M. Halliwell Trophy

Swinton

Runners up

Aquabears

Programme'A'

 

Division 2 - K. Royle Trophy

Radcliffe

Runners up

Horwich L C

 

INDIVIDUAL CHAMPIONS 2003

 

Junior

Senior

     

100m Butterfly

GEMMA BOOTH

GEMMA BOOTH

  Aquabears Aquabears
 

100m Backstroke

GEMMA BOOTH GEMMA BOOTH
  Aquabears Aquabears
 

100m Breaststroke

LAURA EVANS LAURA EVANS
  Radcliffe Radcliffe
 

100m Freestyle

NICHOLA SHAW NICHOLA SHAW
  Aquabears Aquabears
 

4 x 2L Ind/Medley

KAY SAVILE NICOLA EDWARDS
  Stockport Stretford
 

50m Freestyle

LEANNE MORRISSEY
  Aquabears
 

200m Freestyle

LOUISE RICHARDS
  Aquabears
 

800m Freestyle

 

LOUISE RICHARDS

   

Aquabears

     

1500m Freestyle

 

ROSA HUMPHRIES

Marina

 

 

Junior

Senior

     

100m Butterfly

CHRIS DAVISON CHRIS DAVISON
  Aquabears Aquabears
 

100m Backstroke

BEN NICHOLS BEN NICHOLS
  Aquabears Aquabears
 

100m Breaststroke

DANIEL CORDINGLEY DANIEL CORDINGLEY
  Marina Marina
 

100m Freestyle

CHRIS DAVISON CHRIS DAVISON
  Aquabears Aquabears
 

4 x 2L Ind/Medley

CHRIS DAVISON CHRIS DAVISON
  Aquabears Aquabears
 

50m Freestyle

ANDY HOOD
  Stretford
 

200m Freestyle

MATTHEW CROWLEY
  Harpurhey
 

800m Freestyle

 

DANIEL CORDINGLEY

   

Marina

     

1500m Freestyle

 

BEN ROTHWELL

   

Trafford Metro

 

 

SWIMMING CHAMPIONSHIPS AGGREGATE TROPHY WINNERS

Ladies Championship

 

J.W. Coe Trophy

Nicola Edwards - Stretford

   

Gents Championship

 

John Boyd Cup

Chris Davison - Aquabears

   

Aggregate Club

 

A.W. Highet Trophy

Aquabears Ladies

 

 

VICE PRESIDENT'S GALA 2003

Winners

Urmston

Runners Up

Altrincham

 

DIVING

CHAMPIONSHIPS

MALE

FEMALE

Junior lm Springboard

Errington Cup

Riley Cup

     

Senior lm Springboard

Pants Trophy

Pants Trophy

     

Junior 3m Springboard

The Treasurer's Cup

Crown Trophy

Senior 3m Springboard

   
     

Senior 5m Highboard

F. E. Jessop Cup

R. E. Torres Cup

     

AGE GROUP IN COMPETITION

Gp. A (16,17,18)

Gp. B (14,15)

Gp. C (12,13)

Gp. D (10, 11)

NOVICE DIVING COMPETITION

The Percival Trophy

The Ray Naylor Trophy

CLUB DIVING TROPHY FOR JUNIORS

Main Menu General Information