ROLL OF HONOUR 2009

Main Menu General Information

  Events and Results

INDIVIDUAL CHAMPIONS 2009

BOYS

Distance Stroke Name Club Trophy
50m Back Daniel Briggs Ashton u Lyne M & D S & WPA Trophy
50m Breast Tom Pope Stretford M & D S & WPA Trophy
50m Fly Daniel Briggs Ashton u Lyne Bob Torres Memorial Trophy
50m Free Daniel Briggs Ashton u Lyne Bill Hopwood Memorial Trophy
100m Back Jonathon Higham Trafford Metro The Hindley ASC Trophy
100m Breast Tom Pope Stretford The Mason Cup
100m Fly Gregory Samuel Swinton M & D S & WPA Trophy
100m Free Gregory Samuel Swinton W O'Donnell Trophy
200m Free John Lucas Marple Stockport ASC Trophy
200m Medley Daniel Briggs Ashton u Lyne The W W Riley Cup
800m Free Ciaran Gregory Aquabears The Challenge Cup
1500m Free Ciaran Gregory Aquabears The Aquabear Cup

 

GIRLS

Distance Stroke Name Club Trophy
50m Back Louisa Zolkiewski Trafford Metro Florence G Smith Cup
50m Breast Jess Pepper Marple The Bradley Cup
50m Fly Louisa Zolkiewski Trafford Metro The Jubilee Cup
50m Free Sarah Hoye Trafford Metro The Pat Regan Cup
100m Back Louisa Zolkiewski Trafford Metro Eric Oldham Cup
100m Breast Louise Fielding Hazel Grove Senior Trophy
100m Fly Louisa Zolkiewski Trafford Metro The Sharon Gorman Memorial Trophy
100m Free Louisa Zolkiewski Trafford Metro The Sydney Smith Cup
200m Free Sarah Hoye Trafford Metro The Halliwell Cup
200m Medley Louise Fielding Hazel Grove M & D S & WPA Trophy
800m Free Lucy Swithenbank Aquabears The Aquabear Cup
1500m Free Laura Brown Hazel Grove The Challenge Cup

 

 

SWIMMING CHAMPIONSHIPS AGGREGATE TROPHY WINNERS

Name Club Trophy

Junior Championship

 

Boys

Joshua Cosgrove Radcliffe Rintarine Cup
Girls Bethany McArt Bolton Catlow Challenge Cup

Youth Championship

Boys Jack Hedges Wythenshawe Stringer Cup
Girls Louise Fielding Hazel Grove Hazel Grove & Bramhall Trophy
Senior Championship

Boys

Daniel Briggs Ashton u Lyne John Boyd Cup
Girls Louisa Zolkiewski Trafford Metro J.W. Coe Trophy

Aggregate Club Trophy

Bolton Men

A.W. Highet Trophy